Sztuka, Technologia I SCA1

I tak nie wybrałam przyszłościowych studiów na moją wieś, ale tam w sumie wystarczy umiejętne rodzenie dzieci, dobre gotowanie i szybkie sprzątanie, więc to trochę nie ma znaczenia. 

Zazdroszczę Paniom Domu, bo ja wykonać z tego mogę wielkie NIC. Dzieci urodzę z ataksją (w sumie rzut monetą, że nie), gotować nie umiem i nie lubię, a sprzątać, no chyba tylko gotowania nie cierpię bardziej.

Tworzenie w mnie jest, lubiłam malować, rysować, szyć, kleić. Nie wychodził mi tylko śpiew i gra na instrumencie, jednak z chęcią bym się tego nauczyła. 

Zawsze i wszędzie znajdą się jakieś ograniczenia, co prawda, można je zmniejszyć odpowiednią technologią, jednak nawet niewielkie, będą zawsze. Choroba jest prawdziwym wyzwaniem dla twórczości artystycznej.

Pomocna jest sztuczna inteligencja i jej zaawansowane algorytmy. Inspiruje procesy twórcze, ale przede wszystkim, wspiera i pozwala na wyklarowanie się najlepszych pomysłów. Technologia ta może być wykorzystywana do generowania pomysłów, inspiracji, a nawet do samodzielnego tworzenia dzieł sztuki.

Oprócz sztucznej inteligencji pomocna jest również wirtualna rzeczywistość (VR), która jednocześnie staje się coraz bardziej popularnym narzędziem, również w dziedzinie kultury i sztuki. Umożliwia ona tworzenie wirtualnych środowisk, odkrywanie nowych form wyrazu artystycznego, ułatwia współpracę.

Nieoceniony jest również dostęp do internetu, przez co łatwiej nam zdobywać wiedzę, dzielić się twórczością,  szukać rozwiązań i inspiracji. Dzisiejszy świat i jego platformy umożliwiają nam prezentowanie swojej twórczości i jej publiczności, uzyskiwanie opinii i wsparcia od innych  oraz zdobywanie nowych możliwości i kontaktów.

Aplikacje mobilne oraz wszelkiego rodzaju kursy, nie tylko te przeznaczone dla niepełnosprawnych także wspierają i umożliwiają nam łatwiejsze wyrażenie siebie i naszych pomysłów.

Technologia w sztuce to ogromny potencjał — sterowane mózgiem urządzenia przywracające motorykę, zaawansowany AI do analizy stylów, preferencji czy generowania gotowych dzieł, używanie i tworzenie przedmiotów reagujących na dotyk, VR i AR tworzące przyjazne środowiska artystyczne i  pozwalające na odkrycie i dostęp do ukrytych oraz wyłączonych z racji naszej niepełnosprawności miejsc.

W kontekście choroby, jaką jest SCA1, która stanowi wyzwanie dla wszelkiej działalności ze względu na jej wpływ na funkcje motoryczne i zdolność twórczą, pojawia się potrzeba poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań, które mogą wspierać twórczość i wyrażanie siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *