Natura I Jej Ziółka Pomogą W Leczeniu Ataksji

Próbujemy dostępnych metod i terapii. Szukamy nowych. Wszystko, aby tylko się wyleczyć. Zawodzimy gdy nic nie ma, ale szukamy dalej, bo NADZIEJA. 

Zaburzenia balansu i równowagi występują w życiu ludzkości od dawna, więc pierwsza wzmianka na ten temat może być trudna do określenia. Opisy tych problemów pochodzą z różnych okresów historycznych, a bardziej szczegółowe pojawiły się wraz z rozwojem nauki i medycyny. Warto zauważyć, że zaburzenia te obecne i opisywane były także  w medycynie chińskiej czy ajurwedyjskiej, jednak daty pierwszych wzmianek na ten temat, mogą się różnić.

Ataksje dziedziczne HA (Hereditary Ataxia), wykazują trudność w leczeniu w związku z wielością chorób związanych z degeneracją móżdżku oraz różnic w obserwowanych cechach fizycznych, biologicznych i behawioralnych między osobami o tym samym genotypie lub tej samej chorobie. To zróżnicowanie, stanowi wyzwanie dla diagnostyki, klasyfikacji i leczenia chorób genetycznych.

Niektóre objawy leczone są za pomocą takich substancji jak: riluzol, amantadyna, wareniklina, acetazolamid i a-aminopirydyna (4-AP). 

Stosowanie naturalnych środków leczniczych stanowi często uzupełnienie stosowanej terapii. Dodatkowo, jest to dobry wstęp do odkrycia substancji mających potencjał leczniczy dla danej choroby. Ponadto, wraz z niedawną zmianą podejścia odkrywania leków już nie „jedno-celowych”, a “wieloskładnikowych terapii”, wiele naturalnych leków lub związków, ma duży potencjał, ponieważ udowodniono ich skuteczność na wielu celach w różnych chorobach. Różnorodność!

Zidentyfikowano terapeutyczną rolę roślin leczniczych: 

Brassica Napus — znany jako rzepak, może działać przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

Gardenia Jasminoides — czyli kwiaty gardenii, zawierają związki o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych.

Gastrodia Elata — gatunek storczyka, działa neuroprotekcyjnie, przeciwzapalnie i przeciwdrgawkowo, leczy się nim ból głowy i migreny.

Ginkgo Biloba — to starodrzew, działający przeciwutleniająco i neuroprotekcyjnie, stosuje się go w celu poprawy krążenia mózgowego, pamięci i koncentracji.

Glycyrhiza Inflata — gatunek lukrecji, korzeń ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające, stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, żołądka i wątroby.

Paeonia Lactiflora — to gatunek piwonii o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających, wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych, bólów i zaburzeń menstruacyjnych.

Pueraria Lobata — znana jako kwiatowy korzeń kudzu lub gen gen działający przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

Rehmannia Glutinosa — czyli korzeń przywrotnika kleistego, wykorzystywany ze względu na potencjalne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i immunomodulacyjne, działa neuroprotekcyjnie i wspomaga układ nerwowy.

Shaoyao Gancao Tang i Zhengan Xifeng Tang — wykorzystujące różne substancje: korzeń piołunu, lukrecji, imbiru, smilaciny, które mogą być stosowane w celu łagodzenia objawów i poprawy funkcji neurologicznych.

Hericium Erinaceus — grzyb leczniczy, znany jako grzyb jeżowaty, bądź jeżyna ma za zadanie poprawić funkcje mózgu i układu nerwowego oraz zmniejszyć objawy

Używanie naturalnych leków w odkrywaniu i rozwoju leków,  budzi jednak i obawy, ponieważ wiele z nich wymaga przeprowadzenia testów aktywności biologicznej substancji (bioasay), a same związki mogą się bardzo łatwo zanieczyścić, wpływając na wyniki testów. Ponadto naturalne leki pobierane z dzikiej przyrody są podatne na zmienne warunki środowiskowe, co wpływa na ich skład chemiczny. Brakuje również standardowych profilów kontroli jakości, a koszty, złożoność i zmienność składu utrudniają ich powszechne stosowanie.

Dodatkowo, mimo że zidentyfikowano różne formy HA, tylko cztery podtypy (SCA3, SCA6, SCA17 i FRDA) były badane pod kątem naturalnych leków. Ponadto, badania wykazujące pozytywne efekty zostały przeprowadzone głównie na modelach przedklinicznych, takich jak modele hodowli komórkowych in vitro i modele zwierzęce in vivo (znowu ataksyjne myszy – te to mają leki i opiekę kliniczną).

Wszelkie osiągnięte wyniki muszą być potwierdzzone w badaniach na ludziach. Najlepiej skonsultować się z profesjonalistą medycyny naturalnej, który może zaproponować spersonalizowany plan leczenia i ziołową terapię uwzględniającą indywidualne potrzeby i objawy pacjenta. Wybieram (jeśli neurolog się zgodzi) Gastrodia Elata i Glinko Biloba.

BIBLIOGRAFIA:

Phang, M.W.L., Lew, S.Y., Chung, I. et al. Therapeutic roles of natural remedies in combating hereditary ataxia: A systematic review. Chin Med 16, 15 (2021). https://doi.org/10.1186/s13020-020-00414-x

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *