Tak, warto wybierać terapie oparte na obecnej wiedzy naukowej i dowodach klinicznych, jednak większość z nich i tak “wymaga dalszych badań”. Nie da się sprawdzić innej wersji naszego życia, niemniej jednak niesamowicie cenimy te wymyślone, bo niespełnione na pewno byłoby lepsze.
Skuteczności nie wykazują terapie alternatywne: homeopatia, akupunktura, aromaterapia czy terapie energetyczne.
Koordynacji oraz równowagi nie poprawi nam żadna medycyna naturalna, dieta czy suplementy, chodź wpłynie na ogólną jakość zdrowia i samopoczucie.
Ostrożności wymaga także korzystanie z technik neuromodulacyjnych, opisywanych: w tym miejscu. American Academy of Neurology w 2016 r. opublikowała zalecenie, że nie ma wystarczających dowodów na to, że ESM jest skuteczna w leczeniu ataksji.
Źle dobrana terapia jest też marnotrawstwem naszego czasu, chodź zależy to, od naszego fizjoterapeuty. Pamiętajcie tylko, że ma to co robi ma działać, a nie wyglądać. Wprowadzanie nieprzystosowanych ćwiczeń lub przedmiotów, może okazać się nieskuteczne lub nawet szkodliwe.
Brak jest dowodów na skuteczność leczenia ataksji poprzez medytację, masaż czy chiropraktykę.
Niektóre terapie mogą być postrzegane jako nieskuteczne czy niepotrzebna i choć mogą wpłynąć na jakość naszego życia, to brak jest dowodów naukowych na ich skuteczność w leczeniu ataksji.
Zanim rozpoczniemy jakąkolwiek nietypową terapię, skonsultujmy się z lekarzem czy jest dla nas bezpieczna i nie wpłynie negatywnie na leczenie. Decyzja o stosowaniu terapii niekonwencjonalnych powinna być podjęta przez pacjenta po dokładnym zapoznaniu się z informacjami na temat danej terapii, jej skuteczności i bezpieczeństwa. Nigdy, przenigdy nie zastępujmy nim konwencjonalnego leczenie, a jedynie je uzupełniajmy.
Uzupełniajmy: rehabilitację ruchową, która jest jedną z najważniejszych elementów terapii w przypadku ataksji, by usprawnić ciało. W niektórych przypadkach stosujmy farmakoterapię — leki łagodzące drżenie czy drgawki takie jak beta-blokery, benzodiazepiny czy leki przeciwpadaczkowe. Uczęszczajmy na terapię logopedyczną, która może pomóc w poprawie mowy i języka, które doświadczają trudności w wymowie lub komunikacji. Korzystajmy z terapii zajęciowej, by pomóc w poprawie umiejętności społecznych życiowych. Wykorzystujmy technologie asystujące ułatwiające życie (kije, kule, wózki, aplikacje mobilne, urządzenia pomagające w jedzeniu, aplikacje monitorujące stan zdrowia).
Terapie “niezbyt pomocne” redukują stres, poprawiają samopoczucie, są przyjemne i korzystne dla zdrowia psychicznego, a leczenie ataksji to nie tylko poprawa koordynacji i równowagi.