Technologie W Leczeniu Ataksji – Neuralink a SCA

Technologia próbuje  pomóc osobom cierpiącym na problemy ze wzrokiem, deficyty słuchowe i motoryczne do samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Nauka stara się też znaleźć sposób, by pomóc osobom z urazami mózgu bądź rdzenia kręgowego.

Większość SCA jest śmiertelna, z nieodkrytym jeszcze lekarstwem (czasem wykorzystywane są leki przeznaczone dla innych chorób), a objawy nasilają się niezależnie od strategii leczenia.

Przypominając – ataksja, czyli niezborność ruchów — to objaw wielu neurologicznych chorób. Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa (SCA), jest też grupą zaburzeń neurologicznych spowodowany przez gen uszkadzający móżdżek i tylko po pojawieniu się objawów może nastąpić diagnoza. Rozpocząć się może w dowolnym czasie, jednak istnieją ramy wiekowe, zawężające tę możliwość, a dokładne objawy zależą od podtypu (istnieje ok. 40 rodzajów).

Ludzki mózg jest niesamowicie złożony, a jego funkcjonalność trudna do zrozumienia. I do zbadania… Odkryto, że niezależnie od początkowej lokalizacji choroby, móżdżek, zawsze jest w tym procesie dotknięty, co pokazuję komunikację między nim a resztą mózgu. Aby zrozumieć ataksje mózgowe, mózg musi być więc badany jako całość, ale też wystarczająco szczegółowo, aby przeanalizować rolę każdego neuronu.

Jednym ze sposobów odtworzenia tej współpracy jest BMI (Brain Machine Interface) lub BMC (Brain Machine Computer), które zapisując dane, przetwarzają je na myśli i intencje pozwalające wykonać daną akcję. Analizując je, naukowcy są w stanie określić, które neurony są aktywne podczas wykonywania danej czynności.

Przed opracowaniem Neuralink jedną z podstawowych terapii zaburzeń ruchowych była DBS (Deep Brain Stimulation), która za pomocą impulsów elektrycznych, przerywa nieregularne sygnały powodujące drżenie i inne objawy wynikające z dezorganizacji sygnałów elektrycznych w obszarach mózgu kontrolujących ruch.

W 2018 r. Elon Musk zarejestrował firmę Neuralink, której działalność skupia się na neurologii i mózgu, aby go lepiej traktować, zrozumieć oraz zapobiegać i leczyć wszelkie jego urazy. Przyszłe cele firmy to pomoc osobom z różnymi formami niepełnosprawności fizycznej, możliwość połączenia ludzkich mózgów z maszynami czy integracja ich i współpraca ze sztuczną inteligencją (AI), tak by można było m.in. kontrolować egzoszkielet, bądź inne medyczne roboty, jedynie za pomocą umysłu. Firma chce też przywrócić połączenia neuronowe utracone w zaburzeniach zwyrodnieniowych (np.choroba Alzheimera).

Neuralink chce umożliwić technologii symulowanie wszystkich naszych funkcji mózgowych i pozwolić mózgowi ludzkiemu konkurować ze sztuczną inteligencją. Chociaż specjaliści twierdzą, że jeśli uszkodzenie kory ruchowej lub rdzenia kręgowego jest zbyt poważne, przywrócenie funkcji za pomocą Neuralink lub innego BCI może okazać się trudne.

Spośród istniejących BMIs, Neuralink wyróżnia się tym, że potrafi uzyskiwać i zapisywać informację z wielu obszarów mózgu jednocześnie. Około 80% wszczepionych przez zespół elektrod, prawidłowo przesłały dane na testowanych zwierzętach. 

Mimo iż próby i testy dają zadowalające wyniki, do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych, które są konieczne, aby stwierdzić bezpieczeństwo urządzenia i zmierzyć się ze istniejącymi spekulacjami. Zaczną się w ciągu 6 miesięcy i choć nie oczekuje cudownego uzdrowienia, to z niecierpliwością czekam na wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *